Dlaczego sól jest groźna dla czworonogów?

   Sól oraz inne chemikalia, którymi zimą posypane są chodniki mogą podrażnić delikatną skórę na opuszkach łap zwierzaków, co może przyczynić się do wysuszenia się lub pękania naskórka. Jeśli zwierzę skaleczy się podczas spaceru, może dojść do zakażenia zanieczyszczoną solą.

 Aby uniknąć przykrych konsekwencji otocz zimą swojego zwierzaka szczególną opieką.

Najlepiej na spacery wybieraj bezpieczne i sprawdzone trasy. Gdy tylko zauważysz, że coś jest nie tak, działaj! Po skończonym spacerze sprawdź czy Twój pupil nie ma podrażnionych łap (zaczerwieniona skóra między palcami, twarde, popękane opuszki). Gdy pies będzie nienaturalnie podnosił  łapy  lub trzymał jedną z nich w górze - udaj się z nim do weterynarza.

 Higiena przede wszystkim.

Po każdym spacerze dokładnie umyj w letniej wodzie i wysusz nogi swojego zwierzaka. W ten sposób sprawdzisz czy twój pupil nie ma żadnych ran i oczyścisz jego łapy. Pamiętaj także o odpowiedniej długości pazurów!

 Zabezpieczenie przed solą i zimnem.

 Oprócz higieny pomyśl także o zakupie produktów chroniących psie lub kocie łapy: specjalny spray lub wosk; zabezpieczą one poduszeczki przed mrozem i solą. Jeśli Twój pies jest szczególnie wrażliwy, możesz mu kupić specjalne buty.

 Ciepłe posiłki dla zwierzaka - czemu nie?

 Jeśli planujesz wyjść ze swoim psem na dłuższy spacer, to zaserwuj mu wcześniej ciepły posiłek, który go rozgrzeje zanim wyjdziecie na mróz. Ciepłe dania zmniejszą także ryzyko przeziębienia.

 Autor: Marta Szachowicz  (wolontariusz WnPS)